Obserwatorium marzeń

Pytanie oto czy zrobiłeś choćby krok w drodze do bardziej szczęśliwego życia jest w gruncie rzeczy pytaniem oto czy stworzyłeś już swoje osobiste obserwatorium marzeń? Jeśli nie, zapraszam do lektury tego artykułu.

Kiedyś ktoś mądry zapytał mnie czy zmierzam do celu. Bez wahania odpowiedziałem, że owszem i że jestem człowiekiem, który realizuje to co sobie postanowił. – Dobrze – kontynuował mędrzec –  a czy w takim razie wiesz jak będzie wyglądać Twoje życie w przyszłości? – Ale o co pytasz mędrcze? – zapytałem z wahaniem w głosie. – Ludzie wiedzą, że chcą polecieć balonem, marzą o podróży do Nowego Jorku i wakacjach na Wyspach Kanaryjskich. Nie zastanawiają się jednak jak będzie wyglądać ich powszednie życie a ta wiedza to podstawowa droga do realizacji własnych celów, w szczególności zawodowych i finansowych.

Pewnie jeszcze nie wiecie o czym zasadniczo starał się mi powiedzieć mędrzec podczas tamtej rozmowy. Ja wtedy też  nie wiedziałem. Zdałem sobie z tego sprawę dopiero kilka miesięcy później, kiedy to ktoś równie mądry pokazał mi swoje Obserwatorium Marzeń. Kiedy tylko je zobaczyłem, wiedziałem co zrobię, gdy tylko znajdę kartkę i długopis.

Obserwatorium marzeń jest bardzo elastycznym narzędziem przydatnym w realizacji oraz weryfikacji swoich bieżących celów.  Jest to zbiór pytań i odpowiedzi odnoszących się do konkretnych obszarów naszego przyszłego powszedniego życia.  Dzięki temu narzędziu możemy przeanalizować czy nasze cele np. zawodowe będziemy wstanie zrealizować prowadząc takie życie, jakim pragniemy żyć oraz czy będziemy mogli  żyć tak jak chcemy, realizując te cele, które chcemy osiągnąć.

Często jest tak, że ktoś planuje trójkę dzieci, marząc o zawodzie stewardessy. Często jest też tak, że ktoś chce ubierać się w Hilfigerze i pracować w przedszkolu. Czasami jest tak, że niektóre marzenia nie przystają do siebie albo chcąc zrealizować je wszystkie, musimy mocniej zastanowić się nad tym jak tego dokonać. Skoro interesuje nas zawód, w którym przeciętne zarobki nie odbiegają od średniej krajowej – powinniśmy zweryfikować realność swoich zamierzeń np. odnośnie wycieczki po Europie.  Obserwatorium marzeń przydatne jest nam również po to, by na nowo spojrzeć na siebie i na swoje życie oraz stanowi okazje by zadać sobie pytanie: czy moje dotychczasowe życie odpowiada moim przyszłym marzeniom, czy sposób w jaki żyje choć trochę przybliża mnie do marzeń.

Pytania na liście „Obserwatorium marzeń” mogą być różne. Ich ilość i rodzaj jest zależne od tego, co jest dla Ciebie w życiu ważne i co chciałbyś/chciałabyś dokładniej zaplanować aniżeli zostawić przypadkowi losu.  Moja lista pytań to: Jak chcesz by wyglądała Twoja praca?; Ile chcesz zarabiać miesięcznie?; Gdzie i jak chcesz mieszkać?; Jakim samochodem chcesz jeździć?; Co i gdzie chcesz jeść?; Jak i gdzie chcesz się ubierać?;  Jak i gdzie chcesz się leczyć?; Jak będą wyglądać Twoje wakacje?; Co chcesz zobaczyć/zwiedzić?;  Jak będzie wyglądać Twoja emerytura? Jaką chcesz mieć rodzinę?

W tych pytaniach najważniejsze jest to, by nie odpowiadać na nie krótko, tylko dokładnie i szczegółowo. Chodzi oto, by opisując np jak będą wyglądać Twoje podróże, żebyś mógł je poczuć wszystkimi swoimi zmysłami. Ludzie opisując coś ograniczają się do określenia tego, czy coś jest ładne czy brzydkie oraz do nadania danej rzeczy kilku przykładowych cech.  Odpowiedzi na zadane przez siebie pytania muszą być zmysłowe oraz intensywne, prawie namacalne. To wszystko po to aby ich obraz mógł zapamiętać nasz mózg.

Oto przykłady:

Jak chcę się ubierać?

– Mój styl to casual elegant. Męska elegancka koszula, do tego sportowa marynarka i ciemne jeansowe spodnie z modnym paskiem okraszone prawdziwym męskim zapachem. Do tego wypastowane, eleganckie buciki z drewnianą podeszwą. To mój styl. Prosty i bardzo męski.  Marki typu Giorgio Armani, Calvin Klein, ZARA,Tommy Hilfinger to marki, które są na wzorem eleganckiego stroju. Moim marzeniem jest przede wszystkim to by zachwycać swoim stylem.

Co chcę zobaczyć/zwiedzić?

– Portugalię i Hiszpanie by poczuć romantyczny klimat tamtejszej architektury, Chorwację i Bułgarię by spalić się na raka, Brazylię i Chiny, by zobaczyć  jak przenika się bieda i bogactwo, Kenię by na własne oczy i na własnej skórze odczuć jak żyją Afrykańczycy, Grecję jeszcze raz by naprawdę odkryć kolebkę kultury europejskiej,  Niemcy i Szwajcarię, by przyjrzeć się precyzji, dokładności mieszkańców tych krajów i pozjeżdżać w alpach na desce, USA by przekonać się o potędze tego państwa,  Chile i Meksyk,  by zanurzyć się w zupełnie inną kulturę, Kanadę, by poczuć spokój i wolność.

Nazwałem to narzędzie Obserwatorium Marzeń, bo czytając odpowiedzi na pytania przez siebie zadane mamy możliwość ocenić np. ile powinniśmy zarabiać i czy te cele zawodowe, które postawiliśmy sobie do tej pory, odpowiadają naszym marzeniom.

Zachęcam do tworzenia sobie takich list. Jeśli macie pytania odnośnie tego narzędzia, koniecznie mailujcie do mnie i wysyłajcie komentarze.