Niebezpieczne emocje!

Ile razy zdarzyło się Wam podjąć decyzję lub zareagować w określony sposób pod wpływem emocji? Jeśli o mnie chodzi – milion razy. Nie wiem czy dokonałem jakiegokolwiek wyboru bez ich udziału. Czy w takim razie uleganie emocjom jest dobre?

Kiedy sięgam myślami w głąb mojego życia i ręką pamięci wyciągam na wierzch rozmaite wspomnienia, dochodzę do wniosku, że gdyby nie emocje nie było mnie tu gdzie teraz jestem. Ilekroć zastanawiam się nad emocjonalnością ludzkiego istnienia, zastanawiam się także, który Piotrek jest prawdziwy. Ten z emocjami czy ten bez i czy mój emocjonalny charakter w istocie jest dobry czy zły.

Paul Ekman – Emocje ujawnione

Paul Ekman, autor książki „Emocje ujawnione”, opisuje w niej sytuację, która zdarzyła się w Japonii podczas procesu o gwałt i morderstwo dokonane na nastoletniej dziewczynie. Po emocjonalnej przemowie matki ofiary skierowanej do  oskarżonego, ten zaśmiał się głośno. Zrozpaczona matka nie wytrzymała, wykorzystując nieuwagę straży podeszła do sprawcy i uderzyła go w głowę. Mąż kobiety podbiegł do niej, chwycił ją za ramiona i wraz ze strażnikami odciągnął od mordercy. Dwoje ludzi i dwie różne reakcje na to samo zdarzenie. Intuicyjnie reakcja kobiety kojarzy nam się z brakiem kontroli, za to reakcję mężczyzny utożsamiamy z całkowitym opanowaniem.

Czy można jednak jednoznacznie stwierdzić, która z tych reakcji była lepsza?

Wiele czynów, których dokonałem w przeszłości pod wpływem emocji, wydaje mi się nierozsądnych, jednak w jakiś sposób były mojemu życiu bardzo potrzebne. W wielu przypadkach, fakt podjęcia się ich okazał się dla mnie kluczowy.  A co z tymi decyzjami, których żałuję? Czy również mogę je usprawiedliwić faktem, że bez ich podjęcia byłbym teraz innym człowiekiem? Czy mamy prawo nie kontrolować swoich emocji? Gdybym odpowiedział twierdząco, byłaby to najbardziej egoistyczna i samolubna myśl jaka pojawiła się w mojej głowie w ciągu całego życia. Reagując emocjami, niekontrolowanie wypowiadając słowa, czyniąc coś nieprzemyślanego wpływamy nie tylko na swoje życie. Nie tylko swoje życie mamy wtedy w dłoniach.

Poza tym, nie wszystko czego dokonałem w życiu pod wpływem emocji, było dla mnie dobre.

Doskonale pamiętam styczeń 2009 roku, kiedy to zmarznięty i owładnięty strachem, stałem godzinę pod budynkiem, w którym odbywał się casting do grupy Teatru Akademickiego. Niekontrolowany lęk przed zmierzeniem się z oceną mojego warsztatu aktorskiego spowodował, że nie byłem wstanie wziąć udział w castingu. Na szczęście, mimo że tamtego dnia nie pojawiłem się na przesłuchaniu, opanowałem strach i za tydzień stawiłem czoła wyzwaniu. Dzięki udanej walce ze strachem, przeżyłem dwa pełne przygód lata, występując na scenie i ciesząc się z tego. 

Gdybym nie opanował tego lęku, nie mógłbym o tym dzisiaj nawet napisać.

Jak więc możemy nauczyć kontrolować swoje emocje? Najpierw powinniśmy poznać przyczyny ich występowania. Weź kartkę i długopis i postępuj wg tych wskazówek.

1. Nazwij emocje, które chcesz nauczyć się kontrolować
2. Wypisz sytuacje, w których dane emocje występują
3. Napisz dokładnie co wtedy czujesz, przypomnij sobie krok po kroku jakie procesy w Tobie zachodzą, gdy odczuwasz daną emocje
4. Określ przyczyny powstawania tej emocji. Czy sytuacja, w której ona występuje, przypomina Ci jakieś powtarzające zdarzenia z okresu dzieciństwa, dorastania. Dlaczego dana sytuacja wywołała w Tobie takie emocje?

Chciałbyś więcej wskazówek – napisz do mnie!!