Pracodawcy zrekrutują Cię wiosną!

Wiosna to okres, w którym pracodawcy bardzo intensywnie poszukują nowych pracowników. Dowodem na to są odbywające się w tym czasie imprezy targowe, na których firmy konkurują ze sobą o potencjalnych kandydatów.  Przykładem takich targów są zbliżające się Dni Kariery i Akademickie Targi Pracy Jobbing, które odbędą się kolejno 25 marca i 1 kwietnia w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Targi to moim zdaniem jedna z najskuteczniejszych form poszukiwania pracy. Głównym argumentem przeciwników takich wydarzeń jest to,  że służą one głównie promocji firmy a nie rekrutacji. Zgoda! W dużej mierze to prawda ale jeśli wykażesz się ciekawym CV, nienaganną prezencją i dużą znajomością branży, w której działa dany „pracodawca” to na takich Targach najważniejszą część rekrutacji będziesz mieć już za sobą. Co więcej, to na Tobie skupi się największa uwaga w kolejnych jej etapach.

Kilka wskazówek dla Ciebie

1. Nie zakładaj garnituru na Targi. Nie odstawiaj się jak stróż w Boże Ciało. Kiedyś sam popełniałem ten błąd myśląc, że to właśnie zrobi na potencjalnym pracodawcy wrażenie. To błąd, którego Ty nie popełniaj. To nie rozmowa rekrutacyjna a wydarzenie publiczne. Ubierz się więc schludnie i elegancko. Najlepiej w stylu smart casual. Mężczyznom polecam zestaw: sportowa marynarka lub elegancki cardigan, pod spód koszula (ew. dopasowany do tego kompletu krawat)  i ciemne jeansowe spodnie koniecznie z towarzyszącym im eleganckim skórzanym paskiem. smart_casual_04

2. Na targach często dochodzi do wymiany kontaktów między przedstawicielami firm a zainteresowanymi kandytami. Zadbaj o swój profesjonalizm. Jeśli czujesz się specjalistą w swojej dziedzinie pójdź do najbliższej drukarni i zamów proste wizytówki. Inwestycja niedroga a robi piorunujące wrażenie.  Zamieść na nich imię, nazwisko, nazwę swojej profesji, numer telefonu oraz adres mailowy. Ew. adres swojej strony internetowej jeśli taką posiadasz.

3. Koniecznie weź ze sobą swoje CV w kilku egzemplarzach. Przed wizytą na Targach sprawdź uczestniczące w nich firmy i zapoznaj się z ich profilem. Dostosuj swój życiorys do ich wymagań. Co więcej, zastanów się jakie pytania może zadać Ci pracodawca odnośnie Twojego doświadczenia zawodowego. To bardzo ważne. Ułóż w głowie odpowiedzi na te pytania, ponieważ podczas rozmowy przy stoisku targowym nie będzie dużo czasu na zastanawianie się.  Ważne!! Pomyśl jakie Ty masz pytania do pracodawcy – np. możesz zapytać o możliwościach rozwoju zawodowego jakie zapewnia dana firma.

Bardzo możliwe, że ludzie, z którymi będziesz  rozmawiać, będą decydować o selekcji kandydatów podczas dalszych etapów rekrutacji więc postaraj się być zapamiętanym.

Kliknij w plakaty poniżej, aby dowiedzieć się więcej o najbliższych imprezach targowych w  Warszawie:

jobbing

dni-kariery-aisec-290x360